سند تعاونی و سند اوقافی چه سند هایی هستند؟ | آیا با سند تک برگ شخصی فرقی دارند؟

سند های تعاونی و اوقافی علاوه بر سند تک برگ شخصی سه نوع سند متداولی هستند که در شهر تهران معامله میشوند. این سند ها هر سه دارای اعتبار هستند اما از نظر عرضه و تقاضا و همچنین نوع آنها با هم فرق میکنند که در این مقاله توضیح میدهیم.

سند تعاونی تک برگ و اوقاف

سند تعاونی چیست؟

تعاونی های مسکن در زمانی که اقدام به ساخت و ساز ملک میکنند، سند هایی صادر میکنند که به آنها سند تعاونی گفته میشود اگر به تدریج این سند ها تبدیل به سند شخصی شوند بسیار ارزنده هستند و میتوانید برای سرمایه گذاری در آن ملک اقدام کنید اما مانند شهرک آتی ساز اگر بعد از ۵۰ سال هنوز سند ها تعاونی است هیچ مشکلی پیش نمی آید و از اعتبار قانونی برخوردار است.

یکی از نقاطی که در تهران ساختمان های تعاونی ساز زیاد است سعادت آباد قسمت بالای یادگار امام است. یکی از دلایلی که بعضی از تعاونی ها موفق به گرفتن سند نمیشوند این است که عوارضی که به شهرداری برای پایان کار باید بپردازند بسیار زیاد است، همچنین ساکنین نیز همگی بر سر پرداخت عوارض به تفاهم نمیرسند.

املاک تعاونی از املاک عادی در یک منطقه معمولا با رنج قیمتی ۱۰-۱۵ درصد پایین تر معامله میشوند.

سند اوقافی چیست؟

این سند با سند عادی هیچ فرقی ندارد و در واقع زمینی که ملک در آن ساخته شده است وقف امام زاده، امام یا عموم شده است. هر ساله اشخاصی که در این املاک سکونت دارند علاوه بر عوارض شهرداری مبلغی ناچیز در حدود ۱۰۰ هزار تومان برای اجاره این زمین میپردازند. زمین های بازار تهران، محله اوقاف در شرق تهران، محله اوین، برخی از نقاط شهرک غرب و… از مناطقی هستند که دارای املاک اوقافی هستند.

اگر یک محله کلا اوقافی باشد در قیمت محله تاثیری نمیگذارد اما اگر ملکی در یک محله معمولی اوقافی باشد معمولا با رنج قیمتی ۱۰-۱۵ درصد کمتر از قیمت منطقه معامله میشود.

دیگر معاملات

برخی از ساختمان ها در تهران به صورت قول نامه ای معامله میشوند و هیچگونه سندی ندارند این مورد میتواند به عوامل زیادی بستگی داشته باشد، اینگونه املاک معمولا حدود ۵۰ درصد زیر قیمت منطقه معامله میشوند، اگر میتوانید مشکل این املاک را حل کرده و سند بگیرید میتوانید اقدام به خرید آن کنید در غیر این صورت باید ریسک زیادی را متحمل شوید. بسیاری از املاک در فرحزاد، بخش غربی ده ونک، دره اسلام آباد و… از محله هایی هستند که به صورت قول نامه ای معامله میشوند.

برخی ساختمان ها نیز به صورت مجزا سند زمین را در اختیار دارند اما سند هر واحد مشخص نشده است این مورد مطمئن تر از املاک قول نامه ای است . اختلاف با شهرداری مانند تعاونی ممکن است این اتفاق را رقم زده باشد. این املاک معمولا ۲۰-۲۵ درصد پایین تر از قیمت منطقه معامله میشوند. در واقع یک سند مشاع در اختیار ساکنین است.

اگر برای خرید خانه خود نیاز به سرویس اسباب کشی دارید کلیک کنید. پیشنهاد میشود مطلب اصول مهندسی در خرید خانه را مطالعه کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.