این که آیا شما تصمیم دارید برای اسباب کشی کارگر استخدام کنید یا کار را خودتان انجام دهید، باید از نحوه قرار دادن اشیاء گرانبها درک درستی داشته باشید. هیچ چیز بدتر از باز کردن جعبه‌ها و دیدن شکسته شدن ظروف چینی یادگار مادربزرگ و یا تابلو نقاشی مورد علاقه و ارزشمند خود نیست.

از استرس دوری کنید و یاد بگیرید که چگونه طبق نکات بسته بندی متخصصین، لوازم با ارزش خود را بسته بندی کنید. از هنر و عتیقه خود محافظت کنید!

فهرستی از لوازم عتیقه تهیه کنید سپس آماده کار شوید

اموال با ارزش و گرانبهای خود را ارزیابی کنید و فهرستی از موجودی‌ آنها با اطلاعات مربوط به وضعیت آنها تهیه کنید. از لوازم عکس بگیرید و توجه داشته باشید که این موارد بسته بندی شده است. مستند سازی این اموال برای زمانی که مشکلی برای آنها پیش آید بسیار مهم است. علاوه بر این به شما کمک خواهد کرد که هنگام باز کردن جعبه‌ها بتوانید آنها را سازماندهی کنید.

جمع آوری مواردی که برای بسته بندی به آنها نیاز خواهید داشت:

  •         جعبه مقوایی؛ برای بسته بندی ظروف و لوازم شیشه‌ای
  •         نوار چسب
  •         کاغذ روزنامه سفید
  •         دستمال کاغذی
  •         نایلون حبابی مخصوص بسته بندی
  •         پارچه ابریشمی یا هر پارچه نرم دیگر
  •         پتوهای مخصوص اسباب کشی
  •         پارچه کشی
نحوه بسته بندی وسایل گرانبها

چگونه لوازم گرانبهای خود را برای اسباب کشی بسته بندی کنیم؟ | نوبار

 بسته بندی مبلمان ارزشمند

مبلمان جزء لوازمی هستند که هنگام اسباب کشی بیشتر در معرض آسیب قرار می‌گیرند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که از افراد قوی برای جابجا کردن آنها استفاده می‌کنید. برنامه‌ای برای پایین آوردن لوازم به طبقه پایین یا داخل کامیون تهیه کنید. درها و سقف خانه را به درستی اندازه گیری کنید تا مطمئن شوید که وسیله از آنها عبور خواهد کرد. برای جابجا کردن لوازم بزرگ از چرخ‌های قرقره‌ای یا بندهای مخصوص جابجا کردن وسایل استفاده کنید.

هر بخش از وسایل که قابلیت جابجایی دارد، مانند درها، کشوها و یا اجزای کوچک آن را جدا کنید یا از ایمن بودن آنها مطمئن شوید. درب‌ها یا کشوهای کشویی که بسته می‌شوند، به خصوص آسیب پذیر هستند. باند‌های نرم یا نخ‌های مخصوص برای محافظت از درها هستند که آنها را بسته نگه می‌دارند. برای بسته بندی مبلمان برای اسباب کشی، مبلمان را داخل پتو‌های مخصوص بپیچانید و با پارچه‌های کشی از محکم بودن آنها مطمئن شوید.

بیشتر بخوانید: نکات و ترفندهایی برای نگه‌داری و مراقبت مبلمان و وسایل خانه

نحوه بسته بندی وسایل گرانبها

چگونه لوازم گرانبهای خود را برای اسباب کشی بسته بندی کنیم؟ | نوبار

 چگونه سرامیک و شیشه را بسته بندی کنیم؟

سرامیک و یا شیشه‌ها از اصلی‌ترین لوازمی هستند که احتمال دارند بشکنند. هنگام بسته بندی این لوازم برای اسباب کشی برای جلوگیری از ترک، شکاف، و خش نیاز به مراقبت بیشتری است. راه حل این است که نقاط ضعف هر یک از این لوازم را ارزیابی کرده و به آن مناطق حمایت بیشتر یا لوازم نگه‌دارنده اضافه کنید. نقاط ضعف شامل برآمدگی‌ها مانند دسته‌ها هستند. لبه‌ها و پایه‌ها نیز به راحتی ترک می‌خورند و لوازم دکوری که به راحتی پیچ خورده و یا ضرب می‌بینند.

بیشتر بخوانید: چگونه یخچال را بدون دردسر و کشتن خودمان جابجا کنیم؟

برای بسته بندی این لوازم از خرید لوازم مورد نیاز مضایقه نکنید و به اندازه کافی برای بسته بندی، پارچه و نوار کشی بخرید. برای بسته بندی بدون خطر سرامیک و شیشه:

۱- محل ضعف وسیله را با دستمال کاغذی نرم بپوشانید. یک رول بزرگ از دستمال کاغذی را به دور آن قسمت بپیچانید. سپس کاغذ را در اطراف نقاط دیگر قرار دهید. در صورت لزوم، با استفاده از چسب نواری می‌توانید کاغذها را در جای خود محکم کنید.  

۲- بعد از پوشاندن کامل وسیله با دستمال کاغذی با ورق روزنامه تمام آن جسم را برای جلوگیری خراشیده نشدن بپوشانید.

۳- در نهایت، وسیله را با نایلون حبابی بپوشانید. همیشه نایلون حبابی را به صورتی که حباب‌های آن به سمت خارج باشد استفاده کنید و مطمئن شوید که شی به طور مساوی از نایلون پوشیده شده است، یعنی به تمام نقاط آن از بالا و پایین و همچنین همه طرف‌ها توجه کنید.

هنگام پر کردن جعبه از این لوازم شکننده باید مطمئن شوید که از جعبه‌های مقوایی ضخیم استفاده کنید و در جعبه هیچ حفره‌ای باقی نگذارید. حفره‌ها را با کاغذ یا نایلون حبابی پر کنید. برای بسته بندی این لوازم از فوم‌های بسته بندی به عنوان وسیله‌ای برای پر کردن جعبه‌ها استفاده نکنید.

 چگونه ظروف نقره و دیگر فلزات را بسته بندی کنیم؟

ظروف فلزی و عتیقه نقره و دیگر مواد نسبت به ظروف شیشه‌ای بسیار محکم‌تر هستند، اما این وسایل نیز در طول فرایند اسباب کشی مستعد خرابی‌هایی نظیر خراش، لک، و یا فرورفتگی هستند. قبل از هر چیز این لوازم را تمیز کنید و صیقل دهید. سپس آن را در پارچه ابریشمی یا هر پارچه نرم دیگری مانع از خراش با خط می‌شوند، بپوشانید. بسیاری از اقلام نقره دارای عیار، خود پوشش یا پارچه‌ای برای محافظت دارند.

اگر نقره شما پارچه نداشت و یا نمی‌توانید آن را بپوشانید، سعی کنید این قطعه را در پارچه‌ پنبه‌ای نرم بپوشانید و سپس آن را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید. پس از قرار دادن آن در پارچه، می‌توانید برای محافظت بیشتر دور آن نایلون حبابی بپیچانید.

 بسته بندی آثار هنر ارزشمند

کارهای هنری بر پایه ۲ بعدی بایستی طبق دستورالعمل‌های بسیار خاصی بسته بندی شوند. مهم این است که از این آثار از آسیب ناشی از تکان‌های بیش از حد، نوسانات دما، مایعات و اثرات آن محافظت شود. شما به جعبه‌های خاصی برای این کار مانند جعبه‌های آینه و کاغذ سفید روزنامه نیاز دارید. برای بسته بندی آثار هنری ارزشمند:

۱- جعبه آینه که درست مانند جعبه تلویزیون است را آماده کنید و انتهای آن را چسب بزنید. اگر جعبه‌ای که استفاده می‌کنید برای قرار دادن تابلوهای نقاشی کوچک است می‌تواند دو جعبه را در کنار هم قرار دهید و انتهای آنها را با چسب محکم کنید.

۲- سپس چندین ورق سفید روزنامه را در پایین جعبه قرار دهید و بعد تابلو را داخل جعبه قرار دهید. چندین ورق از روزنامه را در بالای قاب نیز قرار دهید.

۳-  یک جعبه آینه‌ای دیگر که کوچکتر از قبلی است را داخل آن قرار دهید. شما با این کار می‌خواهید حرکت را در اطراف تابلو نقاشی به حداقل برساند.

۴- اگر جابه‌جایی تابلو نقاشی شامل حمل و نقل به خارج از کشور جابه‌جایی‌های طولانی مدت می‌شود، ابتدا آن را در پارچه‌های پلاستیکی ساخته شده از پلی اتیلن یا پلاستیک‌های بدون رنگ دیگر بپوشانید، و بعد آن را در جعبه قرار دهید. اگر تابلو محافظ شیشه‌ای یا Plexi دارد، ایده خوبی است که ابتدا کار را در نایلون حبابی قرار دهید.

۵-  سپس بالا و پایین جعبه را با نوار چسب پهن محکم کنید و بالای جعبه را با زدن یک فلش به سمت بالا و با نوشتن کلمه “بالا”، حداقل دو طرف جعبه را علامت بزنید. جعبه‌های آینه معمولا دارای نوشته‌ای هستند که نوشته است “به حالت افقی قرار نگیرد.”

۶- هنگام جابجایی و حرکت جعبه‌های بسته بندی شده تابلوها، آن را به حالت عمودی نگه دارید و گام‌ها را به صورت متمایل بردارید.

توجه: بسیاری از تابلوهای نقاشی هنری می‌بایست توسط افراد حرفه‌ای بسته بندی برای جابه‌جایی آماده شوند. آنها در مواقعی جعبه‌های چوبی برای این لوازم آماده می‌کنند تا از تغییرات آب و هوایی محافظت کند.

اسباب کشی و بسته بندی همیشه استرس‌زا است، اما دانستن راه مناسب برای بسته بندی لوازم ارزشمند، این استرس را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. با استفاده از این راهنمایی‌های تخصصی برای محافظت از تابلوهای هنری و عتیقه‌های خود می‌توانید مطمئن باشید که اموال ارزشمند شما به درستی به مقصد می‌رسند. اسباب کشی خوبی داشته باشید.

منبع: apartmentguide