دلایل زیادی وجود دارد که بسیاری از مردم فروش خانه با لوازم داخلش را انتخاب می‌کنند؛ این وسایل کالاهای بزرگ و پر دردسری برای جابجایی از یک مکان به مکان دیگری هستند. حتی اگر شما زمانی فقط سعی در جابجایی یخچال برای تمیز کردن پشت و زیر آن بکنید، خواهید فهمید که سروکار داشتن با این هیولاهای بلند، صندوقی و سنگین می‌توانند چقدر مشکل و پیچیده باشد.

اگر مجبور به جابجا کردن یخچال در خانه، یا منتقل کردن آن به اتوبار برای اسباب کشی در مسیرهای داخل شهری یا حتی برای مسافت‌های طولانی‌تر شدید، می‌توانید از نکات زیر برای تکمیل این جابجایی هم برای خودتان و هم برای یخچال به بهترین شکل استفاده کنید.

 آماده کردن یخچال برای جابجایی

اگر نیاز به جدا کردن یخچال برای مدت زمان طولانی از برق دارید، لازم است قبل از انجام این کار اقدام به انجام مراحل زیر کنید:

 • محتویات یخچال را خالی کنید: با کمی برنامه ریزی، در روزهای قبل از اسباب کشی، باید بیشتر غذاهای موجود در یخچال را مصرف کنید. هنگامی که زمان به جابجایی یخچال و فریزر می‌رسد، باید یخچال را از هر گونه جنس باقی مانده در آن پاک کنید. اگر با موقعیت شما جور باشد می‌توانید محتویات یخچال را به طور موقت در جعبه‌های خنک نگه‌داری غذا ذخیره کنید.
 • در صورت لزوم یخ‌های فریزر را آب کنید: اگر فریزر شما تکه‌هایی از یخ دارد باید از شر آنها خلاص شوید، تا هنگام جابجایی آب نشوند و باعث کثیفی دیگر وسایل و خود یخچال نشوند. ساده‌ترین راه برای آب کردن یخ‌های فریزر این است که از آب گرم یا سشوار استفاده کنید تا یخ را ذوب کنید، بعد از این کار با استفاده از حوله داخل فریزر را خشک کنید. قبل از اتمام این فرایند باید یخچال را خاموش کنید.
 • داخل یخچال و فریزر را بشویید: برای اینکه یخچال هنگامی که از برق جدا می‌شود بوی خوب و تازگی بدهد، باید مطمئن شوید که باکتری‌ها در داخل یخچال از بین رفته‌اند و دیگر اثری از آنها در یخچال فریزر باقی نمانده است. برای انجام این کار، باید دیوارها و قفسه‌ها را با مخلوطی از جوش شیرین و آب بشویید. پس از آن می‌توانید مخلوطی از پودر جوش شیرین و قهوه در داخل یخچال قرار دهید تا بتواند هر گونه بو را جذب کند.

بیشتر بخوانید: چگونه روی یخچال را تزیین کنیم؟

هنگام جابجایی یخچال برای تمیز کردن پشت و زیر آن، خواهید فهمید که سروکار داشتن با این هیولاهای بلند و سنگین می‌توانند چقدر مشکل و پیچیده باشد.

چگونه یخچال را بدون دردسر کشیدن و کشتن خودمان جابجا کنیم؟ | نوبار

 یخچال را به سمت جلو بکشید

خوشبختانه اکثر یخچال‌ها در قسمت پشت خود دارای چرخ‌هایی هستند که کار جابجایی را آسان می‌کند. چند روش مختلف وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آنها یخچال را بر روی زمین بدون هیچ اثری از خراش جابجا کنید.

 • یخچال را به سمت جلو بکشانید: ساده‌ترین راه برای حرکت دادن یخچال به دور از دیوار، این است که آن را به راحتی در هر دو طرف بچرخانید و به آرامی آن را به دو طرف تکان دهید. این کار را مرحله به مرحله انجام دهید تا یخچال کاملا به سمت جلو کشیده شود.
 • استفاده از سُر دهنده‌های مبلمان: به آرامی قسمت جلو یخچال خود را از کف جدا کنید؛ با استفاده از اهرم یا با کمک یک فرد، در صورت لزوم این کار را انجام دهید و سُر دهنده را به یخچال بچسبانید. اکنون باید بتوانید یخچال را بدون اینکه آسیبی برساند به جلو بکشید.
 • استفاده از قرقره‌های تکان دهنده وسایل: اگر شما نیاز دارید که یخچال خود را بیش از چند فوت به جلو حرکت دهید، باید آن را روی یک قرقره قرار دهید و آن را تکان دهید تا اینکه باعث جلو عقب شدن یخچال و فریزر شوید. یخچال را به آرامی شیب دهید تا پایه‌ها در چند سانتی متری از کف قرار بگیرند، سپس قرقره‌ را به زیر یخچال سُر دهید. بیشتر قرقره‌ها دارای گیره‌های اتوماتیک هستند که می‌توانید از آنها برای محکم کردن قرقره متصل به یخچال استفاده کنید.

 از یخچال خود را برای جابجایی‌های طولانی‌تر محافظت کنید

به منظور جلوگیری از آسیب به یخچال خود، بهتر است آن را همیشه در حالت ایستاده نگه دارید. حرکت یخچال به صورتی افقی می‌تواند خطر نشت روغن از کمپرسور و سیستم خنک کننده را داشته باشد، در حالی که حرکت آن بر روی پشت آن خطر آسیب به کویل‌ها را به همراه دارد. علاوه بر این، می‌توانید برای محافظت از یخچال خود در طی جابجایی‌های راه دور اقدامات زیر را انجام دهید:

 • سیم یخچال را در کیسه‌ای بگذارید: قطعا نمی‌خواهید هنگام جابجا کردن یخچال و فریزر سیم آن بر روی زمین کشیده شود یا در حالی که سعی در بالا و پایین کردن آن از کامیون دارید جلوی دست و پای شما باشد. برای جلوگیری از این کار، سیم را داخل کیسه‌ای قرار دهید و آن را به پشت یخچال بچسبانید.
 • سینی‌ها و قفسه‌های یخچال را از داخل آن بردارید: اگر یخچال خود را از خانه‌ای به خانه‌ای دیگر جابجا می‌کنید، توصیه می‌شود که وسایل داخلی را بردارید و جداگانه آنها را در جایی قرار دهید.
 • برای محافظت از درب‌ها از طناب‌هایی که در بانجی جامپینگ استفاده می‌شود، استفاده کنید: طناب‌ها را در اطراف یخچال بپیچانید تا درب‌ها را از نوسان باز و بسته شدن و برخورد به اشیاء اطراف در طی حرکت محفوظ نگه دارید.
 • یخچال را با پتوهای مخصوص اسباب کشی بپوشانید: هنگامی‌که یخچال به داخل کامیون منتقل می‌شود، می‌توانید از پتوهای مخصوص جابجایی استفاده کنید تا از خراشیدگی‌های تصادفی که در حمل و نقل اتفاق می‌افتد محافظت کنید.

 جابجا کردن یخچال و فریزر به طبقه بالا یا پایین

اگر شما (یا شخص دیگری) یخچال و فریزر را در خانه شما قرار داده باشد، به این معنی است که باید بتوانید آن را بیرون بیاورید، با این وجود غیر ممکن بودن این کار زمانی است که یخچال را نگاه می‌کنید و عبور دادن یخچال از درب‌ها و پله‌ها را تصور می‌کنید.

 • هر فضای باریک را اندازه گیری کنید: اگر به نظر می‌رسد که یخچال به اندازه کافی برای گذر از راهروهای باریک مناسب نیست، هر گونه تنگنایی را در مسیر خود اندازه گیری کنید. قبل از اینکه اقدام به جابجایی یخچال و بالا و پایین کردن آن از پله‌ها بکنید، ممکن است لازم باشد درب‌ها یا موانع دیگر را از جلوی راه بردارید.
 • یک کمک برای این کار دست و پا کنید: جابجا کردن یخچال و فریزر در میان طبقات، کاری است که با وجود دو نفر با خیال راحت انجام می‌شود. یک نفر باید یخچال را از بالا کنترل کند، در حالی که دیگری آن را از پایین هدایت می‌کند.
 • یخچال را با دقت حرکت دهید: زمانی که یخچال بر روی قرقره قرار دارد، آن را به زاویه ۴۵ درجه برسانید. یک نفر یخچال را بر روی چرخ‌های مخصوص به سمت عقب می‌کشد و از بالا آن را ثابت نگه می‌دارد، و فرد دیگر یخچال از پایین حرکت می‌دهد، تا به آرامی یخچال را به سمت پایین پله‌ها برسانید.

بیشتر بخوانید: ترتیب دادن مهمانی برای کمک گرفتن از دوستان برای اسباب کشی

 گذاشتن یخچال در کامیون اتوبار

در حالی که جابجایی یخچال با اتوبار می‌تواند چالش برانگیز باشد، اما قطعا می‌تواند انجام شود، به ویژه اگر یخچال از مدل‌های کوچک و جمع و جور باشد.

 • از یک تخته استفاده کنید: در حالی که امکان استفاده از اهرم برای گذاشتن یخچال کوچک در عقب کامیون وجود دارد که در آن از هیچ چیزی بیش از قرقره و درب عقب کامیون استفاده نمی‌شود، اما روش امن برای دو نفر استفاده از یک تخته و جابجایی یخچال به سادگی و تکان دادن آن توسط یک نفر، و نگه داشتن و محافظت توسط شخصی دیگر از قسمت پایینی می‌باشد.
 • امنیت یخچال را تامین کنید: از تسمه‌های محکم برای محکم کردن یخچال در عقب کامیون استفاده کنید، سپس از از بند چرمی بر روی قسمت بالایی یخچال و در اطراف آن برای محکم کردن یخچال در جای خودش استفاده کنید.

بعد از اینکه یخچال را با امنیت کامل به محل جدید منتقل کردید، آن را برای ۷۲ ساعت قبل از پر کردن با مواد غذایی روشن کنید.

به عنوان حرف آخر باید عنوان کنیم که نوبار را برای اسباب کشی خود فراموش نکنید. اتوبار نوبار بهترین خدمات را برای جابجا کردن وسایل و بسته بندی وسایل برای اسباب کشی به شما ارائه می‌دهد.

منبع: dolly